Fotelik RWF

Nosidełka, czyli pierwsze foteliki, w jakich przewożone są nasze pociechy (kategoria wagowa 0-13 kg) zawsze powinny być montowane tyłem do kierunku jazdy. Takie ustawienie gwarantuje młodemu pasażerowi optymalną ochronę w razie kolizji. Podczas wypadku siły działające na niemowlaka usadzonego tyłem do kierunku jazdy wciskają jego ciało w skorupę fotelika. Tym samym obciążenia nie przenoszą się na szyję, a maluch unika urazu. Eksperci przekonują, że montaż fotelika 0+ w odwrotną stronę może grozić utratą zdrowia, a nawet życia. Co więcej, radzą, by tyłem do kierunku jazdy przewozić dzieci tak długo, jak to możliwe.

Wychodząc naprzeciw zaleceniom specjalistów, wielu znanych producentów wypuściło na rynek foteliki RWF (ang. Rear Way Facing), które pozwalają bezpiecznie i wygodnie przewozić w ten sposób nawet starsze dzieci, ważące od 9 do 18 kg. Co ciekawe, Szwedzi już od jakiegoś czasu obowiązkowo wożą tyłem do kierunku jazdy maluchy do ukończenia przez nie 4. roku życia. Wiedzą, że jest to po prostu bezpieczne.

W Polsce fotelik RWF dla starszego dziecka wciąż jeszcze pozostaje nowością i budzi niemałe zdumienie wśród sporego grona rodziców. Wielu spośród nich czuje nieuzasadnione obawy przed zakupem takiego modelu. Zapobiegliwi opiekunowie troszczą się bowiem nie tylko o bezpieczeństwo malucha, ale też komfort podróży. Dlatego martwią się, czy pociecha usadzona tyłem do kierunku jazdy nie będzie miała za mało miejsca na nóżki, czy nie będzie się nudziła albo marudziła podczas jazdy. Zastrzeżenia są jednak bezpodstawne, bo posiadacze fotelików RWF przekonują, że są one tak samo wygodne, jak standardowe wersje ustawiane przodem do kierunku jazdy.

Dziecko usadzone tyłem znajduje się zazwyczaj nieco wyżej, więc z łatwością obserwuje zmieniający się za bocznym oknem krajobraz. W polu widzenia ma również tylną szybę i to, co dzieje się za nią. Również nóżki malucha bez problemu mieszczą się między oparciem, a fotelikiem. Nieraz w foteliku RWF jest więcej miejsca, niż w zwykłym foteliku (szczególnie gdy przedni fotel jest wysunięty mocno do tyłu).

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą i aktualnymi promocjami.
Zapisz się do newslettera

załóż:wlasnyesklep